Ak si vyberiete odrodu Hokkaido, môžete sa vyhnúť lúpaniu tekvice. Stačí tekvicu umyť, rozrezať na polovicu, odstrániť semienka a je pripravená na spracovanie do lahodnej polievky . A ak ste si kúpili inú odrodu a naozaj sa vám ju nechce lúpať,....
Pri príprave tekvice na polievku stačí tekvicu po odstránení semienok rozkrojiť, položiť na plech vystlaný papierom na pečenie a piecť v rúre pri teplote 180 stupňov približne pol hodiny. Z upečenej a vychladnutej tekvice môžete ľahko odstrániť šupku. Pred pečením môžete plátky tekvice pokvapkať olivovým olejom a posypať obľúbenými sušenými bylinkami. Príprava tekvice na polievku pečením je nielen spôsob, ako sa ľahko zbaviť tekvicovej šupky, ale aj spôsob, ako pripraviť výnimočne aromatickú polievku, pretože pečená tekvica naozaj úžasne chutí a vonia.
...a pridať ju do hrnca v nastrúhanej forme, aby sa polievka rýchlejšie uvarila. V závislosti od druhu sa strúhaná tekvica varí 10 minút až pol hodiny. Ak chcete tento čas skrátiť, tekvicu nastrúhajte.
Veľké tekvice v polovičkách alebo štvrtinách môžete kúpiť v niektorých obchodoch so zeleninou. Keď si domov prinesiete takto nakrájanú tekvicu, môžete ju niekoľko dní skladovať v chladničke zabalenú v potravinovej fólii. Prípadne si môžete kúpiť veľkú tekvicu a zamraziť ju. Pred zmrazením tekvicu umyte, odstráňte semená, ošúpte ju, ak si vybraná odroda vyžaduje ošúpanie, nakrájajte ju na niekoľkocentimetrové kúsky a vložte ju do vreciek určených na zmrazovanie potravín. Ak chcete zistiť, ktoré odrody je potrebné olúpať a ktoré nie, kliknite sem.
Príprava tekvice na polievku môže zahŕňať aj zmrazenie tekvicového pyré, ktoré je skvelým základom pre polievky, najlepšie v jednorazových plastových nádobách. Ak nemáme miesto v mrazničke, namiesto mrazenia.....
Príprava tekvice na polievku môže byť založená aj na príprave pyré - z tekvice dusenej v pare, z tekvice dusenej v malom množstve vody alebo z pečenej tekvice.
Pří dušení se začne tím, že se dýně oloupe, nakrájí na plátky, zalije trochou vody a vaří 15 minut, dokud je dýně měkká. Pak ji rozmixujte mixérem. Hotové pyré dejte do sklenic a třikrát pasterujte (třikrát, den po dni, v rozmezí 24 hodin - pokud pasterujete sklenice nasucho v troubě, je dobré je tam nechat hodinu od chvíle, kdy se trouba zahřeje), abyste minimalizovali riziko zkažení zavařenin (v případě dýně je riziko vysoké, pokud ji pasterujete jednou, šance na přežití zavařenin je mizivá).
A pokud se vám zrovna nechce připravovat dýni na polévku, je dobré vědět, že zdravou a nepoškozenou dýni lze skladovat i několik měsíců, pokud pro ni najdete přiměřeně chladné (10-15 °C) a tmavé místo, například sklep nebo půdu.